Cliquez ici pour le site web en français
Open
X

Event schedule

Event schedule

The following is a tentative event schedule. Please note that it is subject to change.

Thursday, March 21

START

Team Captains’ Meeting 1090 Legacy Way (beside Whistler Athletes Centre) 19:00
CCUNC Athletes’ Meeting 1090 Legacy Way (beside Whistler Athletes Centre) 20:00

Friday, March 22

Official Training

9:00-15:00

Saturday, March 23

Team Sprints

START

Course Open 8:00
Course Closed
Opening Ceremony Mayor Wilhelm-Morden/O Canada w/flags 8:45
Athletes at start
CCUNC Men                   Final  2 x 3 laps 1.2 km 9:00
CCUNC Women              Final  2 x 3 laps 1.0 km 9:25
CCUNC Men AWARDS 9:40
CCUNC Women AWARDS 10:05
Challenge Girls               Heat 1: 2 x 3 laps 0.7 km 9:50
Heat 2: 2 x 3 laps 0.7 km 10:07
Heat 3: 2 x 3 laps 0.7 km 10:24
Challenge Boys              Heat 1: 2 x 3 laps 0.7 km 10:41
Heat 2: 2 x 3 laps 0.7 km 10:56
Heat 3: 2 x 3 laps 0.7 km 11:11
Open Women                 Heat 1: 2 x 3 laps 1.0 km 11:26
Heat 2: 2 x 3 laps 1.0 km 11:50
Open Men                      Heat 1: 2 x 3 laps 1.2 km 12:14
Heat 2: 2 x 3 laps 1.2 km 12:39
Heat 3: 2 x 3 laps 1.2 km 13:04
Challenge Girls FINALS 13:30
Challenge Boys FINALS 13:45
Challenge Girls AWARDS 14:00
Challenge Boys AWARDS 14:25
Open Women FINALS 14:00
Open Men FINALS 14:23
Open Women AWARDS 14:35
Open Men AWARDS 15:00
Team Captains’ Meeting 19:00
to top  to top

Sunday, March 24

Interval Start – Free

START

PN Sit Ski Men 5 km               30 sec int 9:00
PN Sit Ski Women 2.5 km            30 sec int 9:06
PN Sit Ski Men AWARDS 9:45
PN Sit Ski Women AWARDS 9:55
Open/Junior/CCUNC Men 10 km  Free    30 sec int 9:55
Junior Boys 10 km  Free    15 sec int 11:15
Juvenile Boys 5 km Free       15 sec int 11:40
Open/Junior/CCUNC Men AWARDS 12:05
Junior Boys AWARDS 12:30
Juvenile Boys AWARDS 12:40
Open/Junior/CCUNC Women 5 km  Free     30 sec int 12:05
Junior Girls 5 km  Free     15 sec int 12:55
Juvenile Girls 5 km  Free     15 sec int 13:15
Open/Junior/CCUNC Women AWARDS 13:35
Junior Girls AWARDS 13:45
Juvenile Girls AWARDS 14:10
PN Stand Men 5 km  Free     30 sec int 14:00
PN Stand Women 5 km  Free     30 sec int 14:05
PN Stand Men AWARDS 14:40
PN Stand Women AWARDS 14:50
Skating at Olympic Plaza – Klister (mascot) and merchandise 18:00
Fire and Ice show at base of Whistler 20:00
to top to top

Monday, March 25

Official Training 

9:00-15:00

CCC Athletes’ Meeting
Monday, March 25, 2013
10 AM at the Flex Room,
CC Technical Building in Whistler Olympic Park
10:00
Team Captains’ Meeting 19:00
 to top  to top

Tuesday, March 26

Interval Start – Classic

START

Junior Girls 10 km Classic   15 sec int 9:00
Juvenile Girls 5 km Classic     15 sec int 9:20
Junior Boys 7.5 km Classic  15 sec int 9:45
Juvenile Boys 7.5 km Classic  15 sec int 10:10
PN Standing Men 7.5 km Classic  15 sec int 10:32
PN Standing Women 7.5 km Classic  15 sec int 10:34
Junior Girls AWARDS 11:10
Juvenile Girls AWARDS 11:17
Junior Boys AWARDS 11:24
Juvenile Boys AWARDS 11:31
PN Standing Men AWARDS 11:38
PN Standing Women AWARDS 11:45
Open/Junior/CCUNC Women 10 km Classic  30 sec int 11:00
Open Women AWARDS 12:55
Junior Women AWARDS 13:02
CCUNC Women AWARDS 13:09
Open/Junior/CCUNC Men 15 km Classic  30 sec int 12:30
Open Men AWARDS 14:50
Junior Men AWARDS 14:57
CCUNC Men AWARDS 15:04
PN Sit Ski Men 7.5 km           30 sec int 14:50
PN Sit Ski Women 5 km              30 sec int 14:55
PN Sit Ski Men AWARDS 15:40
PN Sit Ski Women AWARDS 15:47
Team Captains’ Meeting 19:00
to top to top

Wednesday, March 27

Short Sprints – Classic

START

PN Standing Men 1.2 km Qualifier 9:00
PN Standing Women 1.2 km 9:02
PN Sit Ski Men 750 m 9:11
PN Sit Ski Women 750 m 9:13
Juvenile Boys 1 km Qualifier 9:30
Juvenile Girls 1 km Qualifier 9:50
Junior Boys 1.2 km Qualifier 10:10
Junior Girls 1.2 km Qualifier 10:32
PN Standing Men 1.2 km Final 11:00
PN Standing Women AWARDS 11:20
PN Sit Ski Men AWARDS 11:27
PN Standing Men AWARDS 11:34
PN Sit Women AWARDS 11:41
Juvenile Boys 1 km Quarterfinals 12:00
Juvenile Girls 1 km Quarterfinals 12:17:30
Juvenile Boys 1 km Semifinals 12:35
Juvenile Girls 1 km Semifinals 12:42
Juvenile Boys 1 km B Final 12:49
Juvenile Boys 1 km A Final 12:52:30
Juvenile Girls 1 km B Final 12:56
Juvenile Girls 1 km A Final 12:59:30
Junior Boys 1.2 km Quarterfinals 13:15
Junior Girls 1.2 km Quarterfinals 13:32:30
Junior Boys 1.2 km Semifinals 13:50
Junior Girls 1.2 km Semifinals 13:57
Junior Boys 1.2 km B Final 14:04
Junior Boys 1.2 km A Final 14:07:30
Junior Girls 1.2 km B Final 14:11
Junior Girls 1.2 km A Final 14:14:30
Juvenile Boys AWARDS 14:20
Juvenile Girls AWARDS 14:27
Junior Boys AWARDS 14:34
Junior Girls AWARDS 14:41
Team Captains’ Meeting 19:00
to top to top

Thursday, March 28

Long Sprints – Classic

START

Open/Junior/CCUNC Women 1.4 km 9:00
Open/Junior/CCUNC Men 1.6 km 9:25
Junior Women 1.4 km Quarterfinals 11:00
Open/CCUNC Women 1.4 km Quarterfinals 11:20
Junior Women 1.4 km Semifinals 11:40
Open/CCUNC Women 1.4 km Semifinals 11:48
Junior Women 1.4 km B Final 11:58
Junior Women 1.4 km A Final 12:06
Open/CCUNC Women 1.4 km B Final 12:10
Open/CCUNC Women 1.4 km A Final 12:14
Junior Men 1.6 km Quarterfinals 12:25
Open/CCUNC Men 1.6 km Quarterfinals 12:45
Junior Men 1.6 km Semifinals 13:05
Open/CCUNC Men 1.6 km Semifinals 13:13
Junior Men 1.6 km B Final 13:23
Junior Men 1.6 km A Final 13:31
Open/CCUNC Men 1.6 km B Final 13:35
Open/CCUNC Men 1.6 km A Final 13:39
Junior/Open Women AWARDS 13:45
Junior/Open Men AWARDS 14:00
CCUNC Men/Women AWARDS 14:10
to top to top

Friday, March 29

Official Training                                                                      

9:00-13:30

Fast and Female XC Ski CHAMP Camp – Callaghan Valley, BC 10:30
Women’s Committee Presentation/Coach Session  (WAC) 14:00
Becky Scott coaching Presention (WAC) 16:00
Team Captains’ Meeting 18:00
to top to top

Saturday, March 30

Mass Start – Free

START

PN Sit Ski Men 10 km 8:15
PN Sit Ski Women 7.5 km 8:15
PN Sit Ski Men AWARDS 9:15
PN Sit Ski Women AWARDS 9:22
Open Men 50 km Free 9:00
Junior Men 30 km Free 9:05
Junior Men AWARDS 12:05
Open Men AWARDS 12:12
Open Women 30 km Free 11:45
Junior Women 20 km Free 11:50
Klister-Yeti SMACK DOWN! 750 m Free 11:50
Juvenile Boys 10 km Free 13:30
Open Women AWARDS 13:40
Junior Women AWARDS 13:47
Junior Boys 15 km Free 14:00
PN Standing Men 15 km Free 14:02
Juvenile Boys AWARDS 14:05
Junior Girls 7.5 km Free 14:45
Juvenile Girls 7.5 km Free 14:50
PN Standing Women 7.5 km Free 14:50
Junior Boys AWARDS 14:50
Junior Girls AWARDS 15:25
Juvenile Girls AWARDS 15:32
PN Sit Ski Men AWARDS 15:39
PN Sit Ski Women AWARDS 15:46
Volunteer Appreciation
Team Egress / Wax Cabin Key Deposit Returns
Banquet 18:00

2 Comments